ИКТ Клъстер – Варна проведе месечна среща за развитието на образованието и бизнеса във Варна
Сподели:

ИКТ Клъстер – Варна проведе месечна среща за развитието на образованието и бизнеса във Варна

ПреподавателиСъбитияСреща на ИКТ Клъстър - ВарнаЗа ученициЗа студенти | Октомври 31, 2024

На 10 октомври 2024 г. се състоя среща на Общото събрание на ИКТ Клъстер – Варна, организирана с любезното домакинство на Технически университет – Варна. Над 30 представители от бизнеса, образованието и неправителствения сектор се събраха, за да обсъдят бъдещите проекти и инициативи, насочени към развитието на ИКТ сектора и подобряване на образователната среда. Към момента броят на членовете на клъстера достига 66 организации, обединяващи 34 бизнеса, 16 училища, 7 университета и 9 НПО, като се очаква до края на годината членската маса да нарасне до 70 участници. Увеличаването на членството дава възможност за още по-мащабни и значими проекти за общността, децата и социалната среда в региона.

Срещата започна със самопредставяне на гостите, сред които г-жа Йоана Иванова, основател на инициативата „Университет за гимназисти“ и д-р Весела Панчева, директор на СУ „Димитър Талев“, гр. Добрич. Събранието продължи с отчет за работата на различните работни групи и с презентации по мероприятията, които клъстерът организира през 2024 година.

Образователни и социални инициативи

Работната група „Образование“ представи някои от ключовите събития, проведени през изминалия период, включително технологичното изложение „Техностарт“ и събитието „Жените в бизнеса говорят: Нежна сила“, в което участваха над 200 души, от които едва 30% жени. Бяха представени и резултатите от обучението по презентационни умения с лектор Анна Цолова, което получи висока оценка и положителни отзиви. Предстоящите събития са „ТЕХНОСТАРТ-Мотиватор“ – мащабна среща за ученици, студенти и преподаватели, планирана за 16 октомври и Втората конференция „Училище за успех“, насочена към обмен на идеи и добри практики между учителите.

Бранд и популяризация на дейността на клъстера

Николай Галинов, ръководител на работна група „Бранд“, сподели за постигнатия напредък в популяризиране дейността на клъстера през месец септември. Фокусът на групата беше върху използването на различни комуникационни канали, включително социалната мрежа Тик-Ток, както и медиите за разширяване на информираността за инициативите на клъстера и ангажиране на повече млади хора.

Подкрепа за бизнеса и създаване на колаборации

Ръководителят на работна група „Бизнес екосистема и колаборации“ - г-жа Пламена Иванова, представи новите спонсорски пакети, които ще дадат възможност на фирмите да подкрепят инициативите на клъстера и да участват активно в развитието на технологичния сектор във Варна. Създадени са два спонсорски пакета – Standard и Premium, като членовете на клъстера могат да се възползват от 50%-но намаление. На 5 ноември 2024 г. ще се проведе втората нетуъркинг среща, която ще предостави платформа за нови бизнес партньорства и обмен на идеи.

Проект за създаване на AI Hub във Варна

Емил Цанков представи концепцията за изграждане на Център за ускорено внедряване на изкуствен интелект (AI Hub) във Варна, по идея на кмета на града Благомир Коцев. Целта на AI Hub е да позиционира Варна като водещ център за иновации и обучение в областта на изкуствения интелект. Основните направления на центъра ще включват образователни програми за бизнеси, млади хора и публична администрация, подобряване на бизнес средата в региона и инициативи за градоустройство. AI Hub ще разработи каталог от добри практики и ще подпомогне сътрудничеството с компании в сферата на изкуствения интелект, създавайки възможности за обмен на опит.
Срещата приключи с традиционен коктейл и неформално колабориране, предоставящо на участниците възможност за допълнителни дискусии и идеи за бъдещи съвместни проекти.